تبلیغات
سردرد - از کنار سردرد‌های مکررتان به سادگی رد نشوید
نویسندگان سردرد

یک جراح مغز و اعصاب با بیان اینکه سردرد شدید و مزمن علامت خونریزی مغزی است، گفت: افراد در صورت داشتن سردرد مزمن و شدید حتی با وجود رفع آن باید به پزشک مراجعه کنند تا علت آن مشخص شود.

دکتر هوشنگ صابری در گفت‌وگو با ایسنا:  با اشاره به اینکه ضایعات عروقی از آسیب‌هایی هستند که می‌توانند منجر به کاهش جریان خون مغز در برخی نواحی شوند، گفت: ضایعات عروقی با ایجاد خون آزاد یا لخته خون منجر به کاهش سطح هوشیاری، سردرد شدید و فلج اعضا می‌شوند.

سردرد

وی با بیان اینکه ضایعات عروقی مغز شامل آنوریسم‌ها است که به صورت ضایعات در عروق ایجاد می‌شوند، گفت: این آنوریسم‌ها ممکن است هر لحظه پاره و منجر به خونریزی مغزی شوند که علامت این خونریزی مغزی، سردرد مزمن است.

این جراح مغز و اعصاب یادآور شد: سردرد مزمن ناشی از خونریزی مغزی خود به خود و با مسکن رفع می‌شود، اما مشکل اینجاست که این موضوع می‌تواند عامل صرف نظر پزشک و بیمار از درمان شود و در نهایت منجر به خونریزی مجدد شود که کشنده است.

صابری با بیان این مطلب که آنوریسم‌های مغزی از 40 تا پایان 69 سالگی در زندگی بروز می‌کنند که جنبه خانوادگی و ارثی نیز دارند، افزود: 1 تا 3 درصد افراد جامعه ممکن است به آنوریسم مغزی مبتلا باشند، اما افرادی که آنوریسم آنها پاره شده یا پاره نشده و در حال رشد است باید به طور قطع تحت درمان قرار گیرند.

وی در خصوص روش درمان آنوریسم مغزی تصریح کرد: برای درمان آنوریسم مغزی دو روش درمان داخل رگی و جراحی باز وجود دارد که درمان جراحی باز بر خلاف درمان داخل رگی با عود کمتری همراه است، اما درمان داخل رگی برای ضایعاتی که کمتر در دسترس هستند، بیماران سن بالا و بیمارانی که ضایعات عمقی دارند، مناسب‌تر است.

این جراح مغز و اعصاب مهم‌ترین کار را تشخیص آنوریسم مغزی دانست و بیان کرد: باید از غفلت تشخیص پرهیز کرد چرا که بیشتر مواقع سردرد ناشی از خونریزی مغزی به عنوان میگرن و مشکلاتی از این قبیل تشخیص داده می‌شود. بنابراین افرادی که سردرد مزمن و شدید دارند، باید برای ارزیابی علت، به پزشک مراجعه کنند.

صابری با اشاره به اینکه عارضه آنوریسم مغزی اغلب به صورت مادرزادی در مغز بیمار وجود دارد اما با افزایش سن بزرگ می شود، گفت: اگر این ضایعه مغزی 10 تا 15 میلی متر باشد، عوارض زیادی ایجاد نمی کند اما زمانی خطرناک می شود که آنوریسم پاره و خون وارد مغز شود که در این صورت منجر به فلج شدن یک یا دو اندام و بی هوشی بیمار می شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که بیمار به دلیل رفع سردرد از مراجعه به پزشک صرف نظر کند، چون جدار رگ زخمی و سوراخ است، خطر پارگی وجود دارد که پارگی دوم بسیار شدیدتر از اولی است و می‌تواند تنها با یک عصبانیت و استرس روحی علائم عود کند.

این جراح مغز و اعصاب یادآور شد: روش معالجه آنوریسم مغزی به محل قرارگیری، اندازه آن و سن بیمار بستگی دارد.

صابری فاصله زمان خونریزی بین پارگی اول و دوم آنوریسم را 7 تا 10 روز دانست و در پایان خاطر نشان کرد: در صورتی که بیمار به پزشک مراجعه نکند در همان روز اول سردرد، احتمال وقوع پارگی دوم بیشتر است، بنابراین باید بسیار دقت کرد و از خونریزی جلوگیری کرد.
[ سه شنبه 25 فروردین 1394 ] [ 11:29 ق.ظ ] [ مدیر مجله ]
نظرات
درباره وبلاگ سردرد

در این وبلاگ راهکارهای درمان و بهبود انواع سردرد رو براتون قرار میدم.
آمار وبلاگ سردرد
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :